Un tânăr sucevean a cucerit ieri, în China, aurul olimpic

Canotaj - Tudosa [800x600]

Canotorul sucevean Ciprian Tudosă a devenit campion olimpic de tineret. Originar din Rădăşeni, Ciprian Tudosă (17 ani) a cucerit medalia de aur la Jocurile Olimpice de Tineret din China, în proba de două rame fără cârmaci, într-o barcă a României din care a mai făcut parte constănţeanul Robert Dedu.  Tudosă s-a prăbuşit pe ponton la finalul cursei.  “Concentrarea în timpul cursei a fost atât de mare, încât în momentul în care am coborât din barcă am simţit cum îmi bubuie tâmplele. Am muncit pentru acest aur şi suntem bucuroşi că eforturile noastre s-au materializat în cea mai strălucitoare medalie”, a declarat canotorul sucevean. Ciprian Tudosă este legitimat în prezent la clubul “Nicu Gane” Fălticeni, unde este antrenat de Vasile Avrămia

Ciprian Tudosă, sportiv legitimat la clubul local CSS “Nicu Gane” Fălticeni, a cucerit ieri dimineaţă medalia de aur în concursul de ca-notaj din cadrul Jocurilor Olimpice de Tineret de la Nanjing.
Pe apele lacului Xuanwu din China, ca-notorul originar din Rădăşeni a făcut pereche în barca României cu constănţeanul Robert Dedu.
Cu un sprint foarte bun pe ultimii metri, cei doi sportivi români au câştigat finala probei masculine de 1.000 de metri – două rame fără cârmaci – cu timpul de 3 minute, 11 secunde şi 27 de sutimi, cu aproape o secundă în faţa echipajelor similare din Cehia şi Turcia.
Ciprian Tudosă s-a prăbuşit pe ponton după ce a coborât din barcă. “Concentrarea în timpul cursei a fost atât de mare, încât în momentul în care am coborât din barcă am simţit cum îmi bubuie tâmplele. A trebuit să mă aşez pe ponton câteva secunde pentru că eram prea ameţit ca să pot sta în picioare. Acum însă nu contează decât că suntem campioni. Am muncit pentru acest aur şi suntem bucuroşi că eforturile noastre s-au materializat în cea mai strălucitoare medalie”, a declarat Tudosă pentru siteul Comitetului Olimpic şi Sportiv Român.
In vârstă de doar 17 ani, Ciprian Tudosă este multiplu medaliat la competiţiile internaţionale de canotaj, iar la clubul “Nicu Gane” din Fălticeni se antrenează sub îndrumarea profesorului Vasile Avrămia.
Aur olimpic şi pentru echipajul feminin
O cursă asemănătoare a făcut echipajul feminin de două rame fără cârmaci, format din Denisa Tilvescu şi Cristina Georgiana Popescu.
In ciuda unui start mai slab, româncele s-au mobilizat excelent în a doua jumătate a cursei de 1.000 de metri, au avut un finiş excelent şi au câştigat pe ultima sută de metri, cu timpul de 3 minute, 37 de secunde şi 32 de sutimi., devansând echipajele din China şi Canada.
Cristian Maliş, antrenorul lotului naţional de canotaj a declarat că aceste titlul olimpice au venit în urma unei munci de un an de zile. “Ne-am pregătit un an de zile pentru aceste medalii. De obicei cursele de 1.000 de metri (n.r. – distanţa pe care se concurează la Jocurile Olimpice de Tineret) nu sunt favoritele noastre, dar în ultimele două luni ne-am adaptat programul de antrenament pe această distanţă, iar finalul a fost fericit atât la fete cât şi la băieţi. Lupta a fost crâncenă, dar mă bucur că ambele echipaje au reuşit să se mobilizeze şi să câştige. Sunt pur şi simplu fericit”, a exclamat Maliş pentru cosr.ro.
Jocurile Olimpice de Tineret se dispută între 16 şi 28 august, fiind o competiţie rezervată sportivilor cu vârste cuprinse între 14 şi 18 ani.
România este reprezentată la Nanjing de 41 de sportivi (23 de fete şi 18 băieţi), iar dintre aceştia zece au participat şi la Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE) de anul trecut, de la Utrecht, de unde opt au revenit în ţară cu cel puţin o medalie. (Dănuţ CHIDOVET)

”O carte în dar” – donații pentru copii instituționalizați sau care provin din familii defavorizate

Secția de artă și informare audio-vizuală din cadrul Bibliotecii Bucovinei ”I. G. Sbiera” lansează proiectul …