Suceveanca Talida Sfârghiu a devenit vicecampioană balcanică

Sportiva pregătită de Erzilia Țîmpău la CSM Suceava a ocupat locul secund în proba de 1.500 de metri din cadrul Campionatelor Balcanice de atletism în sală rezervate juniorilor, desfășurate la Istanbul

Talida Sfârghiu s-a numărat printre cei cinci sportivi români medaliați cu argint la ediția a treia a Campionatelor Balcanice de atletism în sală rezervate juniorilor I (under 20), desfășurate duminică la Istanbul. Atleta pregătită de Erzilia Țîmpău la CSM Suceava a ocupat locul secund în proba de 1.500 de metri, cu timpul de 4 minute, 37 de secunde și 67 de sutimi.

Tot la feminin, Georgiana Spiridon a fost a doua la 3.000 m (9 min 49 sec 53/100), iar Diana Ion a ocupat locul al doilea la triplusalt (12,88 m). În concursul masculin, Alexandru Iconaru a terminat pe poziția a doua la 60 m garduri (7 sec 87/100), iar Marian Petre a ocupat locul doi la triplusalt, cu 15,37 m. Ceilalți doi sportivi suceveni pre­zenți la Istanbul, Angela Olenici și Sebastian Moldovan au ocupat locul 6 în proba de 1.500 de metri. România a fost reprezentată de 24 de atleți la Istanbul. În clasamentul pe medalii al competiției, România a ocupat locul 9, Turcia fiind prima (8-3-7), urmată de Ucraina (8-3-2) și Croația (2-2-3). La feminin, România a fost a șasea (0-3-0), iar la masculin a încheiat pe 7 (0-2-0). În 2018, tricolorii câștigau pe națiuni atât la masculin, cât și la feminin, cucerind nu mai puțin de 12 medalii (șapte de aur, trei de argint și două de bronz). (Dănuț CHIDO­VEȚ)

Bucură-te de „Egg-straordinary Easter”, la Iulius Mall Suceava!

Poți câștiga un voucher de 1.000 de euro la ABAU – metal decor –, un …

One comment

1. Tot din județul Suceava, a participat și campulungeanca Sîrbu Mădălina care s-a clasat pe locul 7 în proba de 3000m.