România va fi reprezentantă de cinci suceveni la Festivalul Olimpic al Tineretului European

18/07/19 ora:7:01am

Luptătorii Bogdan Pop (55 kilograme) și Ioan Bălan (65 de kilograme), amândoi legitimați la Liceul cu Program Sportiv Suceava, și de atletele Antonia Bodnariuc (800 de metri) și Talida Sfârghiu (1.500 de metri), alături de antrenoarea Elena Erzilia Țâmpău, de la CSM Rarăul Câmpulung Moldovenesc, fac parte din delegația cu care România va participa la cea de-a 15-a ediție de vară la FOTE, programată în perioada 21-27 iulie, în Azerbaidjan

Talida Sfârghiu, alături de antrenoarea Erzilia Țâmpău

România va fi reprezentată de 103 sportivi la cea de-a 15-a ediție de vară a Festivalului Olimpic al Tineretului European, programată în perioada 21-27 iulie, la Baku, capitala Azerbaidjanului, a anunțat Comitetul Olimpic și Sportiv Român. Printre aceștia se numără și patru sportive suceveni, este vorba de luptătorii Bogdan Pop (55 kilograme) și Ioan Bălan (65 de kilograme), amândoi legitimați la Liceul cu Program Sportiv, și de atletele Antonia Bodnariuc (800 de metri) și Talida Sfârghiu (1.500 de metri), ambele de la CSM Rarăul Câmpulung. Din staff-ul tehnic al atleților face parte și antrenoarea celor două sportive din Câmpulung, Elena Erzilia Țâmpău

Ceremonia de prezentare a Echipei Olimpice va avea loc vineri, incepand cu ora 11:00, la Sala Polivalenta din incinta Complexului Olimpic Sydney 2000, din Izvorani.

Atletism – 23 sportivi:

Jozsef Gergely Antal, Antonia Gabriela Bodnariuc, Adrian Marian Bondoc, Tania Borisov, Robert Marian Cristian, Andreea Iulia Ciuca, Alexia Ioana Dospin,  Alexandra Georgiana Drăghicescu, Mihai Robert Dumitru, Iulia Dariana Grigoroiu, Corina Ilinoiu, Andreea Iuliana Lungu, Maria Mihalache, Silviu Daniel Munteanu, Dragoș Ionuț Nicorici, Gerard Constantin Orobiyi-Tudurache, Alisia Adela Paruba, Corina Elena Pantea, Alesia-Maria Rengle, Maria Talida Sfârghiu, Robert Mihăiță Simion, Ioana Sabina Ştirbu, Ion Marius Vasile;

Antrenori: Ion Doru Crișan, Mihaela Carmen Marin, Emilian Floroiu, Ioan Florin Ştefan Nagy, Iulia Olteanu, Elena Erzilia Țâmpău

Ciclism – 4 sportivi:

Mihnea Alexandru Harasim, Rareș Ghiță, Edvard Novak, Denisa Toader;

Antrenor – Mihail Rusu

Gimnastică artistică – 6 sportivi:

Ioana Andreea Stănciulescu, Silviana Maria Sfiringu-Gheorghe, Irina Antonia Duță, Gabriel Burtanete, Robert Burtanete, Raul Gabriel Soica;

Antrenori: Valerian Nicolae Forminte, Liliana Cosma, Adrian Meleanca, Cornel Burduhosu;

Handbal – 15 sportive:

Oana Doina Borș, Andreea Alexandra Coman, Alicia Maria Gogîrlă, Maria Valentina Ion, Carla Ariana Lăcătuș, Corina Elena Romina Lupei, Ioana Rebeca Necula, Georgiana Adelina Olaru, Alexandra Sorina Perianu, Andreea Loredana Prescura, Raluca Nicoleta Rădoi, Andreea Roxana Sandu, Angela Ştefania Stoica, Bianca Andreea Țîrle, Elena Bianca Voica;

Antrenori: Carmen Ana Buceschi, Maria Elena Radoi Constantinescu;

Înot – 12 sportivi:

Bianca Andreea Costea, Ioana Marin, Miruna Zorzoliu, Bianca Maria Ilie, Andreea Ioana Popescu, Alexandru Florin Nicolae, Denis Laurean Popescu, Mihai Gergely, Tobias George Dumitrache, David Popovici, Mihai Iacob, Lucas Ioan Tersinio Gheorghe;

Antrenori – Edard Caslaru, Nicolae Viorel Ciobanu, Adrian Rădulescu;

Judo – 12 sportivi:

Giorgia Barbara Hagianu, Anne Marie Simona Victoria Brebinaru, Iasmina Georgiana Covaciu, Alexandra Maria Pasca, Florentina Cornelia Ivănescu, Georgiana Miler, Robert Alexandru Matei, Ioan Dzitac, Ionuț Andrei Botofei, David Fodor, Vlad Topala, Alex George Ioan Cret

Antrenori – Roland Bodo, Valerică Ioniță;

Lupte – 15 sportivi:

Lupte feminin – Georgiana Lavinia Antuca, Ana Maria Pirvu, Patricia Valeria Iurăscu, Georgiana Anastasia Copaceanu, Karla Groza; Antrenori –  Ovidiu Valentin Popescu, Marian Berbec; Lupte libere – Doru Mario Dinca, Erik David Gombos, Alexandru Ioan Matea, Ferenc Ervin Csiki, Greco-romane – Trandafir Szilagyi, Cosmin Cristi Gavril, Denis Florin Mihai, Bogdan Pop, Igor Andrei Botez, Ioan Bălan; Antrenori –  Mircea Constantin, Cătălin Matache

Tenis – 4 sportivi:

Alin Mihai Fătu, Alexandra Maria Petric, Alexia Anca Todoni, Andrei Voican; Antrenori – Andrei Pompiliu Nedelcu, Ovidiu Gavris Petric;

Volei – 12 sportive:

Adriana Valentina Alexandru, Francesca Ioana Alupei, Maria Dulău, Alexia-Ioana Căruțașu, Andra Elena Cojocaru, Mara Dumitrescu, Denisa Ioana Ionescu, Alexandra Spinoche, Isabela Florina Murariu, Georgiana Florentina Popa, Andreea Cristina Murar, Mădălina Airoaie

Antrenori – Olimpiu Marius Macarie, Adrian Popescu.

Şeful de misiune la FOTE Baku 2019 este Dragoș Tătaru, iar adjunctul Şefului de misiune Liliana Dorneanu. (Dănuț CHIDOVEȚ)