Pentru că iau bătaie de la toată lumea, fotbaliștii de la Foresta au rămas fără salarii

Echipa suceveană a pierdut sâmbătă, pe terenul celor de la Balotești, cu scorul de 0-2, într-un meci din cadrul etapei a XXIII-a a Ligii a II-a. Ilfovenii și-au asigurat victoria după pauză, prin golurile marcate de Cl. Herea (‘61) și Neagu (‘90). Foresta se menține pe locul 9 în clasament. “Am decis să sistăm plata salariilor și primelor până în momentul în care jucătorii vor demonstra că își merită banii. Nu e normal să fim pe acest loc în clasament și – vorba domnului primar – să ne bată toate comunele. Suntem jalnici!”, a declarat directorul sportiv al clubului sucevean, Dănuț Perjă

Balotesti - Foresta (2)

Foresta a rămas cu un singur punct cucerit în 2017, după ce a pierdut sâm­bătă, în mod rușinos, cu scorul de 0-2, pe terenul codașei CS Balotești, într-un meci din cadrul etapei a XXIII-a a Ligii a II-a.

Echipa antrenată de Cristi Popovici a avut o primă ocazie monumentală de a deschide scorul în minutul 3, când portarul Fulga a deviat balonul peste transversală la un șut trimis de Vraciu.

Fortați de poziția din clasament, ilfovenii au replicat prin Ioniță și V. Andrei, dar șuturile celor doi au trecut pe lângă poarta suceveană.

“Galben-verzii” au avut șansa de a intra la pauză în avantaj, dar Cerlincă a trimis slab cu capul, în brațele lui Fulga, după un corner.

Repriza secundă început cu formația suceveană la timonă, dar goalkeeperul Fulga s-a opus din nou golului la șutul lui Cerlincă.

Deschiderea scorului avea să vină la poarta opusă, în minutul 61, când Nica a întors un adversar după un aut de la margine, a centrat în mijlocul careului sucevean, de unde Claudiu Herea l-a învins pe Niga cu un șut puternic, bifând al zecelea gol stagional.

Rusu a avut șansa egalării la o fază în care l-a driblat pe Fulga, a trimis spre poarta goală, dar un fundaș advers a intervenit salvator.

Fulga avea să devină omul meciului cu un sfert de oră înainte de final, când a respins mingea la un șut din careu trimis de Vraciu.

Contrar cursului jocului, ilfovenii au încheiat socotelile în minutul 90, când nou-intratul Marian Neagu a primit o minge de la margine, a driblat un fundaș sucevean și a înscris cu un șut deviat.

CS Balotești – Foresta s-a terminat 2-0, un rezultat de râsu’-plânsu’ pentru formația antrenată de Cristi Popovici, care a ajuns să fie bătută de reprezentanta unei comune cu 2.000 de locuitori.

CS Balotești: Fulga – N. Filip, Marciuc, Flămânzeanu, C-tin Dedu – P. Ioniță (’86 Răuță), L. Ion, V. Andrei (’81 M. Neagu), A. Gojnea – Cl. Herea, E. Nica (’77 Dobra). Antrenor: Augustin Călin.

Foresta Suceava: Niga – Mihălă­chioaie, Asanache (’78 Dănilă), D. Lung, Drugă – Cerlincă, Al. Mutu, Dumitriu (’73 Stănescu), Căinari – Bg. Rusu, Vraciu (’80 Semeghin). Antrenor: Cristi Popovici.Balotesti - Foresta (1)

Cătălin Impăratu: “Am câștigat și datorită norocului”

“A fost un meci tensionat, un meci de luptă, pe care l-am câștigat datorită norocului, dar și datorită experienței jucătorilor noștri. Adversarul a avut câteva ocazii mari la scorul de 0-0, dar portarul nostru a fost în mare formă”, a recunoscut la finalul meciului, managerul sportiv al celor de la CS Balotești, Cătălin Impăratu.

“Jucătorii au avut o motivație deosebită, au vrut să se revanșeze după meciul tur, când au pierdut cu scorul de 1-4“, a completat Augustin Călin, aflat la primul meci ca antrenor al grupării ilfovene.

UTA Arad – Metalul Reșița (astăzi)

Olimpia Satu Mare a stat în această rundă.

Foresta va sta în runda viitoare în urma retragerii din campionat a celor de la ACS Berceni. Echipa suceveană are programat următorul meci pe 18 martie, în deplasare, la Chindia Târgoviște.

Conducerea Forestei a sistat plata salariilor către jucători

Conducerea divizionarei secunde Fo­resta a sistat pe termen nelimitat plata salariilor către jucători în urma înfrângerii de la Balotești. Decizia a fost anunțată de directorul sportiv al grupării de pe Areni, Dănuț Perjă, care s-a arătat deranjat de superficialitatea cu care “galben-verzii” au tratat primele două meciuri din acest an.Foresta - Perja

“CS Balotești e o echipă care n-are voie să te bată nici dacă ajungi direct la meci. Atitudinea lasă de dorit, așa că am decis să sistăm plata salariilor și primelor până în momentul în care jucătorii vor demonstra că își merită banii. Cei care nu dau totul pentru această echipă, indiferent că sunt suceveni sau din altă parte, vor juca la echipa a doua. Se schimbă foaia la Foresta. Nu e normal să fim pe acest loc în clasament și – vorba domnului primar – să ne bată toate comunele. Suntem jalnici. Ar fi timpul să ne trezim pentru că nu mai știu de când n-am câștigat un meci”, a declarat Perjă.

Perjă: “Bisericuțele din vestiar nu sunt în regulă”

Dănuț Perjă i-a acordat un vot de încredere lui Cristi Popovici, căruia îi cere însă să taie în carne vie în vestiar. “Cristi Popovici are credit total, dar trebuie să se impună mai mult în vestiar. Aștept referate despre jucători, iar cei care au greșit vor plăti conform regulamentului de ordine interioară. Se poate ajunge de la o amendă de 25% din salariu până la excluderea din lot. Nu e nimeni bătut în cuie. In locul unui comportament exemplat, unii au abateri de amatori. Au și obligații, nu numai drepturi. Fac un apel către jucători, ca măcar acum, în al 12-lea ceas, să-și schimbe atitudinea. Bisericuțele din vestiar nu sunt în regulă. Cei care cred că pot da afară un antrenor, se înșeală. Nu pot decide jucătorii cum se conduce un club. Mai bine promovăm juniori și obținem aceleași rezultate. Aștept o reacție pozitivă din partea lor”, a spus Perjă.

Directorul sportiv al clubului sucevean consideră că rezultatele slabe înregistrate de Foresta în primele două etape din acest an îndepărtează sponsorii și spectatorii de pe stadion. “Nu pot să merg la oamenii de afaceri după bani cu asemenea rezultate. Avem nevoie de rezultate pentru a ține sponsorii alături de echipă. Puteam să stau în birou, nu să alerg de dimineața până seara după bani, împreună cu Andrei Ciutac (n.r. președintele Consiliului de Administrație). Trebuie spus că toți banii pe care i-am primit în pauza de iarnă de la sponsori s-au dus la jucători, deși avem și alte priorități”, a mai spus Dănuț Perjă. (Dă­­nuț CHIDOVET. Foto: ilfovsport.ro)

ADU și-a lansat candidații la fucția de primar al Sucevei și președinte al Consiliului Județean

Alianța Dreapta Unită (ADU) Suceava a lansat oficial, la o ceremonie care a avut loc …