Thursday , April 18 2024

NE-AM CALIFICAT IN OPTIMI

Rapidul s-a calificat in optimile Cupei Romaniei  în ovaţiile a 6.000 de spectatori suceveni. Echipa suceveană a eliminat, ieri, pe stadionul Areni, în prelungiri, cu scorul de 1-0, formaţia de primă ligă Gaz Metan Mediaş. Golul calificării “ceferiştilor” a fost marcat de Mircea Negru, în minutul 103 .  Rapidul egalează astfel o performanţă veche de 9 ani în fotbalul sucevean

Rapid - calificare 1 [800x600]

Nouă ani au aşteptat sucevenii să vadă o nouă echipă de Liga I într-un meci oficial pe stadionul Areni, iar aşteptarea a meritat. Rapid CFR Suceava s-a calificat în premieră pentru istoria clubului, în optimile de finală ale Cupei României, după ce a trecut ieri, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, de prim-divizionara Gaz Metan Mediaş.
Partida de ieri s-a desfăşurat într-o atmosferă de zile mari, cu aproximativ 6.000 de suceveni în tribunele Areniului. Acest lucru i-a timorat puţin pe “ceferişti”, care au evoluat cu trac în debutul meciului.
Venită în nordul Moldovei cu intenţia declarată de a se califica mai departe în optimi, trupa antrenată de Cristi Dulca şi-a trecut în cont prima ocazie de gol în minutul 12, când Roheţki a deviat în corner de la colţul lung un şut expediat de Fl. Dan. Peste doar trei minute, portarul sucevean a intervenit din nou şi a respins mingea de lângă bară la execuţia lui Curtean, aflat la primul meci de la revenirea la Mediaş. Forcingul de început al ardelenilor s-a încheiat în minutul 17, odată cu şutul în cros, peste bara transversală, expediat de Todea.

Rapidiştii au fost privaţi de un penalty în minutul 21Rapid - calificare 3 [800x600]

De partea cealaltă, formaţia suceveană ar fi putut avea o şansă imensă de a deschide scorul în minutul 21, dar centralul clujean Horaţiu Fesnic l-a refuzat gazdelor un penalty clar ca lumina zilei la un henţ cu două mâini comis de sârbul Trtovac în interiorul propriului careu. Proteste pe gazon şi de pe banca de rezerve, huiduieli din tribune şi atât. Fluierul arbitrului a tăcut în vacarmul de pe stadion.
Peste şapte minute, căpitanul rapidiştilor şi sărbătoritul zilei pe Areni, Ferariu şi-a încercat şansa de la 20 de metri, dar şutut acestuia a fost o pradă uşoară pentru portarul Buchta. Pe contre, Roheţki a fost la post şi a reţinut mingea în doi timpi la execuţia cu şpiţul a lui Fl. Dan.
Primul şut sănătos trimis de “ceferişti” pe spaţiul porţii adverse a venit abia în minutul 44, când Negru l-a întins serios pe cehul Butca cu o execuţie de la 18 metri. La următorul atac, gazdele au cerut din nou penalty la o cădere în careu a lui Bălan, dar fundaşul sucevean s-a ales doar cu un cartonaş galben pentru simulare. A fost 0-0 la pauză.
Primul sfert de oră al reprizei secunde a propus un joc de luptă la mijlocul terenului, suporterii suceveni tresărind din nou abia în minutul 65, când Buchta a intervenit la sacrificiul, la picioarele lui Marinkovic, la doi metri de linia porţii. Rapidiştii au simţit că se poate şi au presat mai mult, bifând alte două ocazii prin Apostol şi Negru, ale căror execuţii au ocolit însă ţinta. Absent până atunci, dar cu capul spart, Alex Buziuc, suceveanul din tabăra Gazului, a ieşit la rampă în minutul 90, când a şutat din marginea careului în braţele lui Roheţki.
A fost 0-0 la finalul primelor 90 de minute regulamentare, iar tensiunea creştea pe Areni. Meciul intra în prelungiri. “Ceferiştii” au avut răbdare, multă răbdare, iar golui izbăvitor a picat în minutul 103.

Negru a iniţiat faza golului şi tot el a finalizat-o

Negru a recuperat o minge la centrul terenului, l-a lansat în banda dreaptă pe Bălan, acesta a centrat pentru Matei, golgheterul sucevenilor a trimis din voleu pentru acelaşi Negru şi nouarul gazdelor, ajuns între timp în poziţie de finalizare, a înscris cu capul. Delir în tribune. Era 1-0 pentru Rapid şi defensiva gazdelor trebuia să mai reziste fix 17 minute. Si a rezistat eroic, în condiţiile în care oaspeţii au mai avut până la final o singură şansă de a trimite meciul la penalty-uri, în minutul 113, la un şutul afară trimis de Llullaku.
Cu două minute înainte de ultimul fluier, gazdele au rămas cu un jucător mai puţin pe teren, după ce Semeghin a văzut direct cartonaşul roşu pentru o intrare cu talpa asupra lui Creţu. N-a mai contat. Rapid Suceava a câştigat cu 1-0, prin golul lui Negru şi devine prima echipă de Liga a II-a calificată în optimile Cupei României.
Rapid CFR Suceava: Roheţki – D. Bălan, Sava (’50 Velescu), Plecanciuc, Semeghin – Ferariu, Apostol, Sumanariu (’76 Golofca) – Matei, Negru, Marinkovic (’88 Burcea). Antrenor: Bogdan Tudoreanu.
Gaz Metan Mediaş: Buchta – V. Creţu, Muth, Trtovac, R. Romeo – Cr. Todea, Enescu (’55 I. Cristea) – Curtean (’88 D. Roman), Llullaku, Fl. Dan (’74 C. Petre) – Buziuc. Antrenor: Cristian Dulca.

Dulca: “A fost meritată calificare celor din Suceava”
Antrenorul celor de la Gaz Metan Mediaş, Cristian Dulca, a intrat primul la conferinţa de presă. S-a declarat dezamăgit de proprii jucători, dar a recunoscut că victoria Rapidului a fost meritată. “Sunt dezamăgit că nu ne-am calificat mai departe. Am întâlnit o echipă foarte ambiţioasă, care, chiar dacă nu a făcut un joc de posesie foarte bun, şi-a dat viaţa pe teren, ceea ce n-am făcut noi. Ii felicit pe cei din Suceava, este până la urmă o calificare meritată”, a spus Dulca.Rapid  - calificare 2 [800x600]

Meciul de ieri a tulburat apele în curtea ardelenilor

Cristian Dulca a anunţat că îşi va băga jucătorii în şedinţă după eşecul de pe Areni. “O sa facem o analiză. Avem mulţi jucători care ar trebui să-şi revizuiască comportamentul şi modul de abordare a unui meci. Nu sunt adeptul, dar vom lua câteva măsuri împotriva unor jucători care au venit să se plimbe pe teren. Avem jucătorii plătiţi la zi şi nu aveam voie să nu ne calificăm. Trebuia să avem altă atitudine, dar atitudinea nu o poţi antrena. Ne-am crezut învingători de când am intrat pe gazon”, a răbufnit antrenorul celor de la Gaz Metan, care a fost fair-play şi a recunoscut că sucevenii trebuia să primească penalty la faza din minutul 21, când Trtovac a comis henţ în careu. “A fost penalty în prima repriza. A fost un arbitraj modest”, a spus Dulca.

Tudoreanu: “Băieţii s-au autodepăşit, iar publicul ne-a impins de la spate”

De partea cealaltă, antrenorul Bogdan Tudoreanu şi-a felicitat jucătorii, despre care a spus că s-au autodepăşit în meciul de ieri. “Am făcut un joc extraordinar. Băieţii s-au autodepăşit. Vreau să-i felicit, să pe mulţumesc pentru efort şi pentru dăruirea de care au dat dovadă pe toată durata partidei. Vreau să felicit şi publicul, care mai ales în ultimul sfert de oră cred că ne-a impins de la spate spre calificare. A fost o atmosferă extraordinară”, a declarat Tudoreanu.
Seful băncii tehnice de pe Areni a precizat că: “oaspeţii nu ne-au surprins cu nimic. Stiam ce joacă. Inaintea jocului le-am zis băieţilor să joace degajat pentru obiectivul nostru a fost să ajungem în şaisprezecimi. De aici încolo urma să jucăm de plăcere, să bucurăm publicul sucevean. Băieţii au înţeles acest lucru şi uitaţi că am obţinut o victorie extraordinară”, a mai spus Bogdan Tudoreanu.