Wednesday , May 8 2024

Handbaliştii suceveni au pierdut meciul restant cu HCM Constanţa

Handbal (2) [800x600]

CSU Suceava a pierdut aseară, în sala LPS, cu scorul de 22-29, în faţa campioanei HCM Constanţa, într-un meci restant al penultimei etape din sezonul regulat al Ligii Naţionale de handbal masculin.
Trupa antrenată de Răzvan Bernicu a început dezinvolt întâlnirea cu prima clasată, reuşind să conducă pentru prima şi ultima oară pe tabela de marcaj în minutul 5, când Bahan puncta de la distanţa pentru scorul de 3-2. Dobrogenii au replicat violent, printr-o sarjă de cinci goluri consecutive, încheiată de Novanc de pe semicerc, astfel că, în minutul 11, scorul devenise 3-7. “Studenţii” nu s-au lăsat mai prejos, iar pe fondul paradelor lui Ilii, au restabilit egalitatea peste doar şapte minute, forţându-l pe antrenorul macedonean al oaspeţilor să solicite time-out. La reluarea jocului, gazdele s-au ţinut scai de campioană, cele două formaţii mergând umăr la umăr până la scorul de 10-10. HCM-ul a reuşit să se desprindă pe tabelă abia pe final primei reprize, intrând la pauză cu un avans de trei goluri, scor 15-12.
In debutul reprizei secunde, echipa suceveană a beneficiat, în două rânduri, de o dublă superioritate numerică pe teren, astfel că a reuşit să se apropie în patru rânduri la un singur gol pe tabela de marcaj, la scorurile de 14-15, 15-16, 18-19 şi 19-20. “Studenţii” n-au găsit însă niciodată forţa să egaleze. Mai mult, în ultimul sfert de oră, trupa antrenată de Zvonko Sundovski a început să-şi mărească treptat ecartul, ajungând să facă şi spectacol pe final, când Sadoveac a dus scorul la 20-26 cu o “aeriană”. In cele din urmă, campioana HCM Constanţa şi-a respectat blazonul şi s-a impus cu scorul de 29-22.
CSU Suceava: C. Tcaciuc, Ilii, Spiridon – Bahan (6 goluri), Burlacu (5), Neniţă (3), Ciubotariu (3), Eros (2), Târzioru (1), Petrea (1), Roşu (1), I. Tcaciuc, Sandu, Panait, Dumitraş şi Negruşeri.

N Meciul s-a jucat în scopuri caritabile, pentru sprijinirea copiilor care suferă de autism
Inainte de startul meciului, în sala LPS s-a ţinut un minut de reculegere în memoria fostul campion mondial, Ghiţă Licu, care s-a stins din viaţă la vârsta de 68 de ani, după o luptă lungă cu cancerul.
De asemenea, jucătorii celor două formaţii au intrat pe teren cu tricouri inscripţionate cu mesaje de susţinere activităţii filialei Help Autism din Suceava, tricouri pe care le-au aruncat apoi suporterilor.
In cadrul aceleiaşi campanii, lovitura de start a jocului a fost dată în mod simbolic de către unui din copii trataţi la centrul din Suceava, iar încasările din biletele de intrare vor fi donate pentru aceiaşi cauză.
La începutul meciului, suporterii suceveni au afişat un banner cu mesajul “Succes la Lugi! Semnat: toată Suceava”, ca o urare către jucătorii de la HCM Constanţa înaintea partidei pe care aceştia o joacă contra formaţiei suedeze în sferturile de finală ale Cupei EHF.
In ultima etapă din cadrul sezonului regulat, CSU Suceava joacă sâmbătă, de la ora 11.00, pe terenul celor de la Minaur Baia Mare.

Miercuri începe ultimul modul din acest an școlar, în care elevii din clasele a II-a, a IV-a și a VI-a au de susținut Evaluarea Națională

Miercuri, 8 mai, elevii și preșcolarii revin la cursuri, în modulul 5, ultimul din actualul …