Gemenele de aur ale canotajului românesc: Gianina Beleagă și Ionela Cozmiuc au cucerit un nou titlu mondial

Cele două sucevence au devenit pentru al doilea an consecutiv campioane mondiale, după ce s-au impus, sâmbătă, în finala probei de dublu vâsle – categoria ușoară din cadrul Campionatelor Mondiale de canotaj ce au avut loc la Plovdiv.  “Am comis-o din nou! Am avut încredere în noi. Ştiam că vom câștiga. Trebuia doar să ne facem cursa noastră”, a spus Gianina Beleagă. Cea de-a două medalie a României la competiția din Bulgaria a fost adusă tot de suceveni, este vorba de Marius Cozmiuc și fălticeneanul Ciprian Tudosă, care au devenit vicecampioni mondiali în proba de dublu rame masculin.  “Canotajul românesc continuă să scrie istorie. Felicitări canotorilor care au luptat sub culorile României”, a fost mesajul transmis de președintele Federației Române de Canotaj. România a fost reprezentantă în finalele Campionatului Mondial de nu mai puțin de 13 suceveni

România a urcat cu patru sportivi pe podiumul de premiere la Campio­natele Mondiale de Canotaj pentru seniori de la Plovdiv. Şi toți patru sunt din județul Suceava. Singura medalie de aur al delegației României la concursul din Bulgaria a fost adusă de sucevencele, Gianina Belegă și Ionela Lehaci-Cozmiuc, care s-au impus sâmbătă în proba de dublu vâsle categorie ușoară. Supranumite “gemenele de aur” ale canotajului românesc, Gianina și Io­ne­­la, care erau campioane mondiale en-titre, au câștigat cursa cu timpul de 6 minute, 50 de secunde și 71 de sutimi, devansând echipajele din SUA și Olanda.

”Am comis-o din nou. Încă nu pot descrie foarte bine ce emoții trăiesc. Am avut încredere în noi. Ştiam că vom câștiga. Trebuia doar să ne facem cursa noastră, să obținem timpii pe care-i scosesem la antrenamente”, a spus Gianina, care povestit și cum a decurs cursa de sâmbătă. “Nu a fost ușor, dar am plecat hotărâte, știind că toate bărcile vor încerca să rămână în pluton. Ne-am făcut cursa, așa cum ni s-a spus, pentru că știam că avem timpi buni în spate. Când ne-am văzut în față, am încercat să ne calmăm, să mergem în ritmul nostru. Treptat-treptat am ridicat strocul ca să nu mai fim ajunse”, a spus Gianina.

Aurul olimpic – ținta supremă a celor două sucevence

“Mulți ne-au spus că istoria se va repeta după ce nu am luat medalie la Europene. Noi ne-am antrenat în continuare la fel. Vrem însă ca la anul, să spargem ghinionul și la Europene”, a adăugat Ionela, care a precizat că ținta finală a bărcii de dublu vâsle este aurul olimpic.

“Drumul nostru este la mijloc. Mai avem doi ani până la Tokyo. De acolo ne dorim, din tot sufletul, să ne întoarcem cu aur“, a adăugat sportiva născută la Plutonița.

Cea de-a doua medalie a dele­gației României a fost adusă tot de suceveni, Marius Cozmiuc și Ciprian Tudosă reușind să devină vicecampioni mondiali în proba de dublu rame. Cozmiuc și Tudosă au fost cronometrați cu timpul de 6 minute, 16 secunde și 90 de sutimi, victoria re­ve­nind croaților Martin și Velent Sinkovic, cu aproape două secunde mai rapizi. Bronzul a fost adjudecat de Franța.

“Canotajul românesc continuă să scrie istorie. Echipajele nostre au reușit să câștige glorie și respect. Felicitările canotorilor care au luptat sub culorile României”, a fost mesajul transmis de președintele FRC, Elisabeta Lipă.

În proba de patru rame, sucevenii Cosmin Pascari, Mihăiță Țigănescu și Ştefan Berariu, alături de Ciprian Huc s-au clasat pe locul 5 la nivel mondială după finala de sâmbătă.

Ieri, sucevencele Viviana Bejenariu și Maria Tivodariu au ocupat locul 5 cu echipajul de 8+1, suceveanul Ionuț Prundean s-a clasat pe locul 6, în vreme ce, alți trei suceveni, Cosmin Macovei, Sergiu Băjan și Constantin Radu au terminat tot pe locul 6 în proba masculină de 8+1.

România a participat cu o delegație de 38 de sportivi la Campio­natele Mondiale de Canotaj din Bulgaria, 16 dintre ei fiind din județul Suceava. (Dănuț CHIDOVEȚ)

Amenzi de peste 40.000 de lei aplicate de polițiști într-o acțiune BLOCADA organizată în Siret

Marți, 23 aprilie, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Siret  au organizat pe raza de competență …