Fotbal de panaramă în faţa a 3.000 de oameni, pe Areni

Fotbal. Rapid - Iasi (1)

Când nu se dă cu fundul de pământ că nu primeşte bani de la Primărie, gaşca de la Rapid îi prosteşte pe faţă pe suceveni, jucând un fel de ţurcă şi făcând tot ce le stă în putinţă să nu-şi încurce adversarii. Sâmbătă, împiedicaţii de la Rapid, hrăniţi cu bani publici, au jucat o comedie fotbalistică în compania celor de la CSMS Iaşi, după un scenariu şi cu un final ce se spune că a fost stabilit de acum două săptămâni. Echipa suceveană a pierdut meciul disputat pe stadionul Areni, în faţa formaţiei antrenate de Marius Lăcătuş, cu scorul de 0-1 u unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Onofraş, în minutul 75, în urma unui gafe în lanţ a defensivei sucevene. In urma acestui eşec, “ceferiştii” au rămas pe locul 9 în clasament, cu o singură victorie în zece etape

Marius Lăcătuş şi Florin Prunea au venit, au văzut Areniul, ne-au luat punctele, antamate după unele zvonuri încă de acum două săptămâni, şi au plecat printr-un tunel uman format din sucevenii dornici de poze sau de autografe de la foştii internaţionali români.
CSMS Iaşi s-a impus sâmbătă, în faţa celor de la Rapid Suceava, cu scorul de 1-0, dar gruparea din Copou s-a chinuit 75 de minute până să trimită balonul în poarta lui Pascal, un actor desprins parcă dintr-un alt film decât parodia fotbalistică pusă în scenă pe stadionul Areni.
Cele două formaţii n-au arătat mai nimic în primul sfert de oră al întâlnirii, cei aproape 3.000 de spectatori prezenţi în tribune, un record de asistenţă pentru arena suceveană în acest tur de campionat, tresărind doar în minutul 10, când tabăra “ceferistă” a solicitat timid penalty la o cădere în careu a lui Mircea Negru. De partea cealaltă, cu mai mulţi jucători consacraţi pe banca de rezerve decât în formula de start, trupa pregătită de Marius Lăcătuş şi-a trecut în cont prima ocazie concretă de gol abia în minutul 25, când Pascal a reţinut în doi timp un şut din întoarcere trimis de Tomi Petrescu. Fotbal. Rapid - Iasi (2)
Sase minute mai târziu, Tigănaşu a avut şansa deschiderii scorului, dar a trimis puţin peste transversală, iar mai apoi Pascal a intervenit la sacrificiu şi l-a blocat pe Dobre în şase metri. In jumătatea adversă de teren, rapidiştii au expediat primul şut pe spaţiul porţii oaspeţilor abia în minutul 35, când Bogdan Miron a deviat în corner o minge trimisă de Ionesi. In ultimele minute ale reprizei, ieşenii au asediat careul sucevean, dar şutul lui Herghelegiu a fost respins din nou de Pascal, iar mai apoi Mihalache a trimis mingea cu capul în bara transversală după o centrare venită din corner. A fost 0-0 la pauză.
Stafful sucevean a încercat să anime atacul odată cu reluarea întâlnirii. Negru i-a lăsat locul lui Căinari, dar decarul “ceferiştilor” nu a adus nimic nou pe faza ofensivă. La acest capitol au contat tot oaspeţii, care au bifat prima ocazie a reprizei secunde în minutul 50, când Tomi Petrescu a şutat în plasa laterală cu jumătate de poartă goală în faţă. De partea cealaltă, “ceferiştii” au replicat de ochii lumii prin două lovituri libere executate slab de Fl. Plămadă şi Semeghin, ambele fiind o pradă uşoară pentru portarul ieşean. Gluma se îngroşa pe Areni, astfel că Lăcătuş a fost nevoit să apeleze la artilierea grea de pe banca de rezerve. Mişcarea avea să de-a roade în minutul 75, când Miron a degajat din propriul careu, Fl. Plămadă a trecut pe sub minge la mijlocul terenului, iar Onofraş, intrat pe gazon de doar cinci minute, a scăpat din marcajul lui Cristescu şi a înscris golul izbăvitor cu un şut la colţul lung. Fără reacţie din partea gazdelor, gruparea din Copou îşi putea dubla avantajul în minutul 88, când întreaga apărare suceveană s-a oprit pentru off-side, Creţu a continuat nestingherit jocul, l-a lobat pe Pascal, dar ghinion… mingea a întâlnit bara. Finalul a fost unul plin de dispreţ pentru o candidată la promovare, ieşenii cerându-i cu disperare arbitrului să fluiere finalul meciului, iar centralul Iulian Călin s-a conformat şi a pus capăt chinului cu câteva zeci de secunde bune înainte de epuizarea celor trei minute de prelungire arătate de la margine. CSMS Iaşi s-a impus în final pe stadionul Areni cu scorul de 1-0, iar Marius Lăcătuş bifează prima victorie de la instalarea pe banca tehnică a echipei din Copou.
De partea cealaltă, Rapid Suceava rămâne aceiaşi formaţie care câştiga sau pierde puncte cu cine vrea sau nu vrea conducerea clubului. Asta în funcţie de interesele de moment ale fiecăruia. Din derbyurile de odinioară dintre Suceava şi Iaşi a rămas doar un trecut ce poate fi povestit frumos, căci prezentul este unul plin de minciună.
Rapid CFR Suceava: Pascal – Cristescu, Fl. Plămadă, Sava (’76 Golofca), Semeghin – Cerlincă, Sumanariu, Velescu, V. Stănescu – M. Negru (’46 Căinari), Ionesi. Antrenor: Bogdan Tudoreanu.
CSMS Iaşi: B. Miron – Voicu, Al. Creţu, Avrămia, R. Miron (’70 Onofraş) – Petrescu (’66 Bădescu), Olah, Mihalache, Tigănaşu – L. Dobre (’76 Cl. Ionescu), Herghelegiu. Antrenor: Marius Lăcătuş.
Rezultatul etapei a X-a:
Rapid Suceava – CSMS Iaşi 0-1
Dunărea Galaţi – FC Clinceni 2-3
ACS Berceni – CF Brăila 4-1
Gloria Buzău – SC Bacău 0-0
Unirea Tărlungeni – Unirea Slobozia 0-1
Rapid Bucureşti şi Farul Constanţa au stat.

Lăcătuş şi Tudoreanu, fiecare cu meciul lui

Marius Lăcătuş şi Bogdan Tudoreanu au fost părtaşi sâmbătă la acelaşi meci, încheiat cu victoria celor de la CSMS Iaşi, dar au înţeles doar ce le-a convenit din desfăşurarea jocului. La conferinţa de presă de la final, Lăcătuş a declarat mulţumit de cele trei puncte cucerite pe Areni şi a sublinit faptul că ieşenii puteau tranşa soarta întâlnirii încă din prima repriză, dacă fructificau măcar jumătate din ocazile de gol avute la poarta lui Pascal. De partea cealaltă, Tudoreanu a văzut cu totul alt meci, declarând că nu ţine minte ca ieşenii să fi avut vreo ocazie până la marcarea golului şi a reclamat faptul că rapidiştii au fost privaţi de un penalty în minutul 10, când Negru a căzut în careu.
Lăcătuş, nemulţumit de faptul că ieşenii n-au marcat încă din prima reprizăLacatus
“Mă declar mulţumit în ceea ce priveşte cele trei puncte acumulate, dar în acelaşi timp sunt mai puţin mulţumit de faptul că nu am reuşit să marcăm încă din prima repriză, când am avut cinci-şase ocazii foarte mari. Dacă fructificam măcar jumătate dintre acele ocazii, puteam avea parte de un joc mult mai liniştit pe final”, a declarat Marius Lăcătuş, după prima victorie pe banca celor de la CSMS Iaşi.
Tehnicianul oaspeţilor a lăudat şi formaţia rapidistă, care în opinia sa va pune mari probleme echipelor care se vor bate pentru locurile de play-off. “Am întâlnit o formaţia care va pune în continuare probleme echipelor care se bat pentru un loc de play-off. Sucevenii au demonstrat atât la Clinceni, cât şi la jocul cu noi, că adversarilor nu le este chiar uşor să câştige contra lor”, a mai spus fostul internaţional.
Tudoreanu: “Nu mă gândeam niciodată că o să pierdem acest meci”
De partea cealaltă, extrem de iritat după ieşirea din vestiar, antrenorul sucevean Bogdan Tudoreanu a fost într-o antiteză totală cu omologul său de pe banca ieseană, a pus la îndoială ocaziile de gol avute de oaspeţi şi a reclamat faptul că rapidiştii nu au pri-mit penalty la faza din minutul 10. “Am făcut o primă repriză bună şi chiar am avut şi un penalty neacordat în debutul jocului. Negru mi-a zis clar că a fost lovit în picior la acea fază. Ieşenii n-au fost peste noi, ne-a bătut o echipă de nivelul nostru. La cum a decurs jocul, nu mă gândeam niciodată că o să pierdem acest meci. Ne-au dat gol din nimic. Nu ţin minte să fi avut vreo ocazie periculoasă până atunci”, este declaraţia stupefiantă dată de Bogdan Tudoreanu la finalul meciului de sâmbătă.
“Astă-i fotbal ce jucaţi voi!?” au întrebat în gura mare spectatorii suceveni
Tehnicianul sucevean a precizat că publicul prezent sâmbătă pe Areni a fost “ok”, cu excepţia unei faze din prima repriză, când Semeghin a avut un scurt schimb de replici cu câţiva spectatori de la tribuna întâi. “Astă-i fotbal ce jucaţi voi!?”, l-a întrebat un spectator pe Semeghin.
Bogdan Tudoreanu speră la “ceferiştii” să se revanşeze faţă de proprii suporteri în meciul pe care îl joacă etapa viitoare la Constanţa. “Urmează un joc greu cu Farul, dar sperăm să ne întoarcem cu puncte de la Constanţa. Parcă jucăm mai bine în deplasare decât acasă”, a concluzionat antrenorul sucevean. (Dănuţ CHIDOVET)

Lungu: „Suceava putea arde deșeurile la Bioenergy, dar s-a negociat prost aquis-ul comunitar. Ministerul Mediului să se grăbească”

Primarul municipiului Suceava, Ion Lungu, a reiterat proiectul său de a valorifica deșeurile menajere – …