Foresta a retrogradat în Liga a III-a

Formația suceveană și-a irosit și ultima șansă matematică de a rămâne în Liga a II-a, după ce a pierdut ieri, pe stadionul Areni, în fața Stiinței Miroslava, cu scorul de 2-3, într-un meci din cadrul antepenultimei etape. Gazdele au înscris prin Coroamă (’18) și Opriș (’88 – penalty), în vreme ce ieșenii au punctat prin Taciuc (’45 și ’48) și Bucur (’71). Echipa locală de fotbal a retrogradat în Liga a III-a după șase sezoane petrecute la “matineu”

Liga2. Foresta - Miroslava (2)

Foresta și-a semnat sentința definitivă și irevocabilă. Verdict: retrogradare. Echipa suceveană și-a irosit și ultima șansă matematică de a rămâne în Liga a II-a, după ce a pierdut ieri, pe stadionul Areni, în fața Stiinței Miroslava, cu scorul de 2-3, într-un meci din cadrul etapei a XXXVI-a.

Aflată în fața unui joc de totul sau nimic, trupa lui Florentin Petre și-a creat prima ocazie de gol în minutul 7, când Stănescu a șutat puțin de lângă bară de la 20 de metri. Pe fondul entuziasmului, “galben-verzii” au deschis scorul în minutul 18, când Mușea a centrat din banda dreaptă, iar Coroamă a înscris cu o lovitură de cap, la colțul lung.

Gruparea ieșeană a replicat în minutul 21 dar portarul Began a fost la post și a respins mingea în corner, de la rădăcina barei, la un șut cu pământul trimis de E. Sandu.

Rămasă fără principalul om de la ­mij­locul terenului, după ce Vlad Stănescu a părăsit gazonul accidentat, formația suceveană s-a văzut egalată chiar în ultimul minut al primei reprize, când Taciuc a deviat mingea cu capul la o lovitură liberă executată de E. Sandu pentru 1-1 la pauză.

Fără dram de forță în ofensivă, de unde a lipsit Andrei Cerlincă și golgheterul Marius Matei, Foresta s-a văzut dominată în repriza secundă, oaspeții preluând conducerea pe tabela de marcaj în minutul 48. Agrigoroaie a centrat de pe partea stângă, iar Tcaciuc a înscris din voleu, cu latul, cu largul concurs la portarului Began, care nu a putut respinge mingea de la colțul scurt.Liga2. Foresta - Miroslava (1)

Pe fondul unui joc pe contre, Stiința Miroslava își putea dubla avantajul pe Areni în minutul 56, dar Vali Buhăcianu și-a bătut joc de o fază în care a scăpat singur cu Began.

Golul trei al oaspeților a venit în minutul 71, când Izmană a executat o lovitură liberă din colțul careului, Began nu a putut reține mingea din picioarele lui Marin, iar Bucur a trimis o bună parte dintre spectatorii suceveni acasă, după ce a înscris din șase metri. Portarul gazdelor și-a mai spălat din păcate în minutul 76, când a respins mingea cu vârful degetelor, din vinclu, la un șut expediat de Izmană.

De partea cealaltă, Foresta și-a creat prima ocazie periculoasă din repriza secundă abia în minutul 82, când Turiță a respins de sub transversală la șutul lui Coroamă.

Gazdele au redus din diferență pe final, după o fază controversată. Nou-intratul Scutariu a scăpat singur cu Turiță în minutul 88, l-a lovit cu talpa în piept pe portarul Miroslavei, centralul a lăsat jocul să continue, mingea a ajuns la Opriș, iar aceasta a fost faultat în careu de Agrigoroaei. Penalty! Vârf de ocazie în ultimul sfert de oră, același Opriș și-a așezat mingea pe punctul cu var de la 11 metri, și a e­xecutat în forță, stabilind scorul final la 2-3.

In urma acestei înfrângeri, Foresta a rămas ultima în clasament, la cinci puncte de ultimul loc neretrogradabil, loc ocupat de Pandurii, care va câștiga însă în penultima etapă trei puncte de pe urma jocului cu ASA Târgu Mureș.

Foresta a jucat în acest sezon după legile lui Murphy. Ce a început prost, s-a terminat și mai prost: cu o ­re­trogradare anunțată de lamentabila organizare a conducerii clubului, care, pe parcursul unei singure ediții de campionat, a folosit peste 60 de jucători, și-a bătut joc de un fost internațional, a accesat doar 300.000 de lei de la primărie și a dus fotbalul sucevean în Liga a III-a după șase ani.

Bravo, domnilor! Meritați o diplomă în management sportiv! Acum așteptați o invitație din partea FRF! Poate, poate prindeți din nou un loc în Liga a II-a. Tot pe pleașcă.

Foresta: Began – Mușea, Mateciuc, Opriș, Secrier – Vl. Stănescu, (Vatamaniuc 24’, Netea 63’), Dănilă – C. Coroamă, Lupșor, O. Onofraș – R. Martin (Scutariu 58’).

Stiința Miroslava: Turiță – Corban, S. Bucur, Chindriș, Agrigoroaei – Săvoaia, Taciuc (Moisi 75’), Asăvoaei (Izmană 46’), E. Sandu (Viorică 63’) – Buhăcianu, Marin.

Dacia Unirea Brăila – Olimpia Satu Mare 3-0

FC Argeș Pitești – Dunărea Călărași (astăzi)

In penultima rundă a sezonului, Foresta va primi sâmbăta, pe stadionul Areni, vizita celor de la Sportul Snagov. (Dănuț CHIDOVET)

CSU Suceava este finalistă în Campionatul Național pentru tineret

CSU Suceava s-a calificat în finala Campionatului Național de handbal masculin pentru tineret, după ce …