Thursday , March 28 2024

Foresta a pierdut demn în fața Stelei, în prezența a 7.000 de spectatori

Echipa suceveană a cedat aseară, pe Areni, în fața vicecampioanei României, cu scorul de 1-2, într-un meci din cadrul șaisprezecimilor Cupei României. “Roș-albaștrii” s-au calificat mai departe prin reușitele lui Ov. Popescu (‘9) și Aganovic (‘46). Golul lui Marius Matei, din minutul 18, i-a făcut pe suceveni să viseze la pauză n Steaua a fost primită pe stadionul Areni pe acordurile melodiei “Cântă cucu-n Bucovina”. ”Felicitări celor de la Suceava pentru eforturi. Te simți împlinit să joci pe stadioane unde oamenii tratează meciurile ca pe o sărbătoare”, a declarat Laurentiu Reghecampf

steaua 1

In aplauzele a 7.000 de spectatori. Așa a ieșit Foresta din Cupa României. Echipa suceveană a fost eliminată în șaisprezecimile de finală ale competiției, după ce a pierdut aseară, în nocturnă, pe stadionul Areni, cu scorul de 1-2, în fața grupării Steaua București.
Venirea vicecampioanei României la Suceava după o pauză de 15 ani a umplut tribunele, iar tonul sărbătorii pe Areni a venit din boxe, de unde a răsunat încă de la încălzire « Cântă cucu-n Bucovina ».
Deși a venit în nordul Moldovei fără opt jucători de bază, trupa lui Laurențiu Reghecampf a deschis scorul încă din minutul 9, când Ovidiu Popescu a profitat de o respingere greșită a lui Semeghin, a pătruns în careu și l-a învins pe Hânțăscu cu un șut la colțul lung.steaua 2
“Galben-verzii” au încercat să reacționeze imediat, dar execuția din prima a lui Marius Matei a trecut pe lângă poarta apărată Niță.
Golgheterul gazdelor nu a mai greșit ținta în minutul 18, când a preluat mingea pe piept la 15 metri și a restabilit egalitatea cu un șut sub transversală, generând o explozie de bucurie pe stadion.
Impinse de la spate de un public gazdele puteau trece în avantaj peste trei minute, dar șutul lui Matei a fost deviat în corner de Niță.
La poarta opusă, Ovidiu Popescu a înscris din nou la jumătatea primei reprize, dar șutul mijlocașului stelist a fost anulat erorat de la margine pe motiv de off-side, spre disperarea lui Reghecampf.
Muniru îi putea trimite pe “roș-albaștrii” în avantaj, dar a tras peste din poziție excelentă, iar la pauză încă se visa pe Areni. Era 1-1.
Echipa lui Cristi Popovici a început la fel de moale repriza secundă și a fost taxată la prima fază de atac a steliștilor. Enache a pătruns pe partea dreaptă, a centrat în gura porții, Bălan a respins în centrul careului până la Aganovici și croatul a înscris pentru 1-2.stadion
Incomodați de presingul advers, “galben-verzii” și-au creat cu greu ocazii, prima șansă de egalare venind tot din gheata lui Matei, care a șutat de la 35 de metri, fără nicio problemă pentru portarul Niță.
Sters în prima parte, Bogdan Rusu a ieșit la rampa în ultimul sfert de oră, dar execuțiile sale s-au lovit de același Niță, aflat la post.
Formația suceveană a avut noroc în minutul 85, când Achim a șutut în bară de la 20 de metri, mingea a sărit la Aganovic, dar mijlocașul stelist a greșit preluarea și Hânțescu a cules balonul.
Scăpat singur de la limita off-side-ului, Man îi putea scăpa pe oaspeți de emoții în minutul 87, dar Hânțăscu a respins în corner.
Sucevenii puteau trimite meciul în prelungiri în minutul 90, dar voleul lui Căinari din interiorul careului a ajuns în peluza cu galerie.
Foresta – Steaua s-a terminat 1-2, iar trupa lui Cristi Popovici părăsește cu fruntea sus Cupa României, la capătul celui mai important eveniment sportiv organizat în ultimii 15 ani în Suceava.
Foresta: Hânțăscu – D. Bălan, D. Lung, A. Mutu, Semeghin –  Căinari, Stănescu, Dumitriu (Rz. Avram 65′), Drugă (Cerlincă 77′) – Bg. Rusu, M. Matei (Vl. Bujor 70′). Antrenor: Cristian Popovici.
Steaua: Fl. Niță – Ov. Popescu, Mitrea, Toșca, D. Popescu – Aganovic, Muniru (Pintilii 76′), Achim – Enache, Tudorie (D. Man 52′), Chitoșcă (Enceanu 64′). Antrenor: Laurențiu Reghecampf.
”Felicitări celor de la Suceava pentru eforturi. Mă bucur că avem parte de asemenea deplasări. Asta înseamnă să fii la o echipă mare, iubită peste tot. Te simți împlinit să joci pe stadioane unde oamenii tratează meciurile ca pe o sărbătoare”, a declarat antrenorul Stelei, Laurențiu Reghecampf, la finalul meciului.
 Rezultatele înregistrate în șaisprezecimile de finală din Cupa României:
 Marți:
Metalosport Galați – Luceafărul Oradea 0-1
CSM Râmnicu Vâlcea – CFR Cluj 0-1
ASU Poli Timișoara – Pandurii Târgu Jiu 0-3
Sepsi Sfântu Gheorghe – CSU Craiova 0-0 (0-1, d.p.)

Foresta Suceava – Steaua București 1-2

Optimile de finală ale Cupei României au loc între 13 și 15 decembrie. (Dănuț CHIDOVET. Foto: Codrin MALES)

Un bărbat de 28 de ani și tatăl său au terorizat luni în șir o familie din Vama pentru o bucată de pământ. Tânărul a fost reținut

Polițiștii din Vama au în lucru un dosar dosarul penal privind comiterea infracțiunilor de tulburare …