Friday , March 29 2024

Foresta a făcut spectacol cu CS Balotești

Formația suceveană s-a impus în fața ilfovenilor, cu scorul de 4-1, într-un meci disputat sâmbătă, pe stadionul Areni, în fața a peste 1.500 de spectatori. cu două goluri marcate, dintre care unul cu călcâiul, Marius Matei a fost “one man show” în prima repriză. După pauză, “galben-verzii” au mai punctat de două ori prin italianul Masella și Bujor. Foresta este pe locul 12 după patru etape

14100436_1251169781593813_9049522221301309551_n

In aplauzele a peste 1.500 de spectatori. Așa a încheiat Foresta meciul de sâmbătă cu CS Balotești, contând pentru etapa a IV-a a Ligii a II-a. Formația suceveană și-a trecut în cont a doua victorie consecutivă cu Cristian Popo­vici pe banca tehnică după ce s-a impus pe stadionul Areni, în fața ilfovenilor, cu un spectaculos 4-1.

“Galben-verzii” s-au instalat în jumătatea adversă de teren încă din pri­mele minute ale întâlnirii, iar primele oca­zii la poarta apărată de Iordan au apărut la loviturile cu capul trimise de Matei, Bg. Rusu și Dudu Drugă, exe­cuția ultimului trecând la câțiva centimetri de țintă.

“Sper ca sâmbătă să înscriu primul meu gol din acțiune” spunea Marius Matei înaintea meciului. Iar atacantul Forestei s-a ținut de cuvânt, deschizând scorul în minutul 22, după ce finalizat cu un șut puternic la colțul scurt o pasă în adâncime trimisă de Vl. Stănescu.

Gazdele își puteau dubla avantajul două minute mai târziu, dar Căinari s-a complicat în careu și a fost blocat de un fundaș advers.

Formația ilfoveană a scos capul de la cutie abia după jumătatea primei reprize. Petre Ioniță a semnat prima ocazie a oaspeților, cu un șut-centrare la care portarul Toma Niga a deviat cu greu mingea în transversală. Bâtfoi și-a încercat apoi tirul cu un voleu de la 20 de metri, după care Niga i-a refuzat din nou golul lui Ioniță.

La poarta opusă, Iordan i-a ținut pe cei de la CS Balotești în joc, după ce a respins mingea în corner la execuțiile lui Rusu și Matei. Cei doi aveau să fie și la originea fazei prin care formația suceveană și-a dublat avantajul de pe tabelă de marcaj în minutul 42. Rusu a pătruns pe banda stângă, a centrat în fața porții, iar Matei a făcut dubla după ce a deviat mingea cu călcâiul în plasă.

Foresta a intrat astfel la pauză cu un avantaj de 2-0, după o primă repriză în care Marius Matei avea să fie “one man show” pe Areni.

Italianul Masella a înscris la debutul în tricoul Forestei

In repriza secundă, sco­rul a luat proporții în minutul 51, când Masella a fi­nalizat cu capul un corner exe­cutat de Semeghin, fun­­dașul italian debutând astfel cu gol în tricoul echipei sucevene.

Cu un adversar mult mai relaxat în față, trupa antrenată de Cornei Nica a trimis mingea în plasă în minutul 60, dar reușita cu capul a lui Flămânzeanu a fost anulată de la margine pe motiv de off-side.

La poarta cealaltă, Matei putea rea­liza hattrik-ul, dar a șutat peste bara transversală. Tot acolo s-a dus mingea la lovitura cu capul trimisă de Cer­lincă, dar și la execuția lui Dumitriu. Gazdele nu au mai ratat însă ținta în minutul 89, când Bujor a primit o pasă de la Dănilă, a trecut ca prin brânză de apărarea ilfovenilor și l-a învins pentru a patra oară pe Iordan cu o execuție din interiorul careului.

Golul de onoare al oaspeților a venit în prelungiri, când Valentin Andrei a profitat de relaxarea fundașilor suce­veni și a închis tabela cu un șut din interiorul careului, cu toată opoziția portarului Niga.14063949_1251164638260994_8033029734643276260_n

S-a terminat 4-1, iar Foresta bifează al doilea succes stagional la finalul unei partide în care “galben-verzilor” le-a ieșit aproape totul.

Foresta Suceava: Niga – D. Bălan, Masella, Al. Mutu, Semeghin – Cerlincă (‘88 Dănilă), Vl. Stănescu, Căinari, Drugă (’60 L. Dumitriu) – Bg. Rusu, M. Matei (’76 Vl. Bujor). Antrenor: Cristian Popovici.

CS Balotești: Iordan – Darie, Flămânzeanu, Bg. Marciuc (’53 Cl. Herea), Mirescu – Antoche, I. Sandu, I. Nicolae, P. Ioniță – Bakalli (’62 Fl. Niculae), Bâtfoi (’70 V. Andrei). Antrenor: Cornel Nica.

Popovici: “Am dominat tot meciul. Scorul este unul meritat”

Cristi Popovici a declarat că victoria echipei sucevene este pe deplin me­ri­tată și are menirea de a aduce Forestei continuitate în rezultate. “E o victorie care a venit într-un moment foarte bun. Trebuia să facem tot ce depindea de noi pentru a câștiga și acest meci pentru a avea o continuitate pozitivă în privința rezultatelor. Dacă nu câș­tigam astăzi (n.r. sâmbătă) pierdeam din satisfacția victoriei de la Timi­șoara. Am câștigat de o manieră categorică, am dominat tot meciul, am fost echipa mai bună și scorul este unul meritat. Imi felicit jucătorii. Au respectat sarcinile de joc și s-au dăruit total”, a declarat Popovici la conferința de presă de la final.

Seful băncii tehnice de pe Areni a apreciat evoluția italianului Ale­ssan­dro Masella și apetitul ofensiv al celor trei atacanți suceveni care au evoluat în meciul de sâmbătă. “Masella a intrat oarecum forțat pentru că Lung a acuzat o intindere musculară la încălzire. Aveam însă încredere în el. Stiam ce poate de la Bacău și sunt mulțumit că, la 19 ani și jumătate, la primul lui meci la Suceava, a marcat și a dat siguranță în axul central al apărării. In privința lui Matei, ne așteptam să marcheze. La fel cum ne așteptăm și de la ceilalți atacanți să-și facă datoria. Bogdan Rusu a făcut practic faza golului doi, iar Bujor a intrat și a marcat. Avem atacanți buni, sperăm să-și mențină apetitul”, a precizat Popovici.

Tehnicianul a mulțumit și publicului sucevean pe care îl așteaptă în număr și mai mare la următorul meci al Forestei pe stadionul Areni, cel cu Chindia Târgoviște, de peste două etape. “Tin să mulțumesc și publicului. Am mai spus că aici, la Suceava, simți că publicul este în spatele echipei. Mi-aș fi dorit să fii fost chiar mai mulți suporteri, dar probabil unii au dezarmat după înfrângerea aceea cu UTA. Poate reușim să câștigăm la Berceni, iar la următorul meci de acasă, cel cu Chindia Târgoviște, sunt convins că vor veni și mai mulți suporteri. E important pentru noi ca publicul să fie al 12-lea jucător, ca-n reclama la Bergenbier”, a conchis Cristi Popovici.

FC Brașov – Dunărea Călărași 3-0

CSM Râmnicu Vâlcea – ACS Berceni (astăzi)

Ultimele cinci clasate retrogradează la finalul acestui sezon. (Dănuț CHIDOVET. Foto: Alex MACOVEI­CIUC)

Bărbat din Dornișoara, amendat cu 5.000 de lei pentru că a fost prins transportând fără acte lemn de foc de  1.300 de lei

Miercuri, la ora 18:00, lucrătorii de poliție din cadrul SPR 15 Vatra Dornei, împreună cu …