Foresta a făcut act de prezență pe terenul liderului Juventus

Echipa suceveană a fost învinsă ieri, în Colentina, cu scorul de 1-5, în prologul etapei a XXXVI-a din Liga a II-a. Golul de onoare al “galben-verzilor” a fost marcat de Cătălin Vraciu, în minutul 70. Antrenorul Bogdan Tudoreanu a început meciul cu șapte jucători sub 21 de ani, dintre care patru debutanți la nivelul eșalonului secund: Onofraș, Mitrofan, Coroamă și Ilaș. Foresta a rămas pe locul 12 înaintea ultimelor două etape

Liga2. Vraciu

Finalul de campionat a devenit o adevărată corvoadă pentru fotbaliștii Forestei. Prezenți la ultimele meciuri mai mult din obligație, pentru a evita o eventuală excludere din campionat, “galben-verzii” au suferit ieri o nouă înfrângere la scor în deplasare, pierzând pe terenul liderului Juventus București, cu 1-5.

Confruntată cu o acută lipsă de efectiv, antrenorul Bogdan Tudo­reanu a fost nevoit să alinieze în Colentina o formulă de start în care s-au regăsit nu mai puțin de șapte jucători sub 21 de ani, printre care și patru debutanți la nivelul Ligii a II-a, este vorba de Oloeriu Ono­fraș, George Mitrofan, Cătălin Coroamă și Marius Ilaș.

Reduta suceveană a rezistat totuși aproape jumătate de repriză, în condițiile în care, la primele două ocazii ale gazdelor, Chipirliu nu a nimerit spațiul porții, iar Hânțăscu s-a opus apoi la șutul lui Cazan.

Pe fondul unui joc care a curs într-o singură direcție, Juventus a deschis scorul în minutul 21, când Bustea a înscris din gura porții după ce Hânțăscu a respins mingea în față la execuția lui Chipirliu.

Singur împotriva tuturor, Hânțăscu s-a opus majorării scorului în următorul sfert de oră, cu două parade în fața lui Cazan și Roșca.

Călințaru a dublat în cele din urmă avantajul gazdelor în minutul 38, cu un șut la vinclu, dar Foresta a scăpat ieftin în prima repriză.

Contrar cursului jocului, trupa condusă de Bogdan Tudoreanu a redus din diferență în minutul 70, când Vraciu (foto) a profitat de o pasă greșită în defensiva bucureșteană și a înscris plasat pe lângă Brie.

Juventus și-a dublat însă din nou avantajul peste trei minute, după ce Andrei Ilin a înscris cu o lovitură de cap din 9 metri. Același mijlocaș al gazdelor avea să ducă scorul la 4-1 în minutul 82, după ce a marcat ca la antrenamente, în urma unei pase în careul mic.

Două minute mai târziu, Aeroaiei, titularizat ieri în centrul defensivei sucevene, a comis henț în interiorul careului, iar centralul bucureștean Cătălin Marian Pană a indicat punctul cu var.

Chipirliu a executat în stânga, iar Hânțăscu a ghicit colțul și a resprins în prima fază. Mingea a ajuns însă la Călințaru, care a pasat către același Chipirliu, iar golgheterul ligii secunde nu a mai ratat, trecându-și în cont a 30-a sa reușită stagională din acțiune.

Juventus București – Foresta s-a terminat 5-1, iar “galben-ver­zii” au mai scăpat de un meci din care pu­teau ieși mult mai și­fonați.

Juventus Bucu­rești: Brie – Călințaru, Mi­hăescu, Neag, Ca­ra­­bela – Bustea, Al. Roșca (’46 Beța), Fl. Cazan (’68 Ilin), Al. Zaharia – Chipirliu, R. Ticămucă (’46 Al. Muscă). Antrenor: Daniel Oprița.

Foresta: Hânțăscu – Onofraș, Masella, Aeroaiei, Mitrofan (’75 Alexandrovici) – V. Dănilă – Vraciu, Coroamă, Ilaș (’71 Al. Dănilă), Căinari – Grumezescu. Antrenori: Bogdan Tudoreanu și Marius Lup.cl liga 2