Tuesday , April 23 2024

Flăcăi, pe tricoul vostru e oraşul nostru. Nu ne mai faceţi de râs prin toată ţara

Echipa suceveană Foresta a pierdut sâmbătă, pe terenul celor de la UTA, cu un neverosimil scor de 1-8, într-un meci din etapa a XXXIII-a a Ligii a II-a. Unicul gol al “galben-verzilor” a fost marcat de Lupuşor, în minutul 86. Pentru acest rezultat, Foresta a bătut aproape 1.300 de kilometri şi a petrecut trei zile în Arad. “Ai noştri” nu-s la prima ispravă de acest fel: la începutul acestui campionat au reuşit să ia bătaie cu 16 – 0 de la nou promovata Ripensia Timişoara. Foresta a rămas ultima în clasament, la patru puncte de primul loc care asigură menţinerea în Liga a II-a  UTA - Foresta (1)

Foresta a fost făcută knockout în etapa a XXXIII-a a Ligii a II-a. A fost trimisă la podea de UTA Arad, care s-a impus, sâmbătă, în faţa echipei sucevene, cu un neverosimil 8-1.

Gruparea arădeană şi-a început recitalul pe stadionul din Siria încă din minutul 2, când Curtuiuş i-a pasat lui D. Popa în mijlocul careului, iar atacantul gazdelor a deschis scorul cu un şut la colţul lung. Presaţi de situaţia disperată din clasament, “galben-verzii” au încercat să reacţioneze repede, dar şutul lui Matei a fost deviat puţin pe lângă poartă, iar execuţia lui Cerlincă a fost respinsă de Bodea.

Secrier şi-a încercat la rândul lui tirul la jumătatea primei reprize, dar şutul din lateral expediat de mijlocaşul moldovean a trecut pe lângă bara de la colţul scurt. Imediat după pauza pentru hidratarea jucătorilor, UTA şi-a dublat avantajul prin Darius Buia, care a înscris ca la antrenamente, cu latul, după o pasă venită de la D. Popa.

Anunţat de alte câteva ocazii bune, golul trei al arădenilor a picat în minutul 42, când acelaşi Buia l-a surprins pe portarul Răzvan Began cu un şut din colţul careului mare. Până la pauză, s-a făcut 4-0 pe stadionul “Otto ­Gref­fner”, scorul primei reprize fiind stabilit de D. Popa, care a trimis mingea cu călcâiul în plasă, după o centrare a lui Hlistei.

Pauza n-a avut menirea de a-i reda suflul trupei lui Florentin Petre, gazdele marcând un nou gol la doar trei minute de la reluarea jocului, când Hlistei a pătruns pe partea stângă şi a înscris cu un şut pe jos, la colţul scurt.UTA - Foresta (2)

Peste doar două minute, echipa condusă de Ionuţ Popa a încheiat setul prin Curtuiuş, care a marcat de lângă bara din stânga a porţii apărare de Began. De partea cealaltă, Foresta putea puncta la reluarea pe spate a lui Matei şi la şutul lui Cerlincă, dar ambele execuţii au ocolit ţinta. De înscris au înscris tot arădenii, Buia bifând hattrick-ul în minutul 75, cu un lob peste portarul Began, cel care avea să fie schimbat de Florentin Petre spre sfârşitul meciului.

Golul de consolare al Forestei a venit în minutul 86, când Lupşor l-a surprins pe Bodea cu un şut de efect de la marginea carelui mare pentru 7-1. Nu avea să fie însă şi scorul final, gazdele punctând pentru a opta oară în minutul 89, când Buia a bifat la rândul lui hattrickul după ce l-a învins pe nou-intratul Bâlbă cu un şut de la 13 metri.

Foresta a parcurs aproximativ 1.300 de kilometri dintr-un capăt în altul al ţării şi a stat trei zile prin Arad pentru o bătaie cu 1-8. Mai mult aşa: din respect pentru competiţie!

UTA Arad: Bodea – D. Dan, Al. Manea (Markovic 62’), Roşca, Burlă – Petra, I. Tănase – Curtuiuş, (Stahl 57’), Buia, Hlistei (A. Iuga 51’) – D. Popa. Antrenor: Ionuţ Popa.

Foresta: Began (Bâlbă 79’) – Onofraş (Netea 62’), Mateciuc, Opriş, Muşea (Dănilă 46’) – Stănescu, Secrier – Lupşor, Sumanariu, Cerlincă – Matei. Antrenor: Florentin Petre.

Petre: “Ziua de azi vreau să o dau uitării cât de repede”

Florentin Petre nu şi-a ascuns dezamăgirea la final, precizând că meciul cu UTA este unul pe care “galben-verzii” trebuie să-l uite cât mai repede. „Este un duş foarte rece, nu mă aşteptam la o aşa diferenţă de scor. Poate că am avut anumite perioade de joc bune, dar vina este a noastră, a tuturor pentru rezultatul din final. Încă de la începutul anului am spus că fără un lot competitiv îmi va fi foarte greu să-mi îndeplinesc obiectivul, salvarea de la retrogradare. Ne-au mai plecat şi jucătorii străni, doi dintre ei aveau calitate, Konate şi Renquin şi ne-au ajutat în anumite momente. Dar nu asta e marea problemă. Oricum, şanse matematice de salvare încă există, voi încerca la meciul următor, să-mi capacitez băieţii pentru a avea o altă atitudine. Ziua de azi vreau să o dau uitării cât de repede. Au venit oameni noi la conducerea echipei, vor rezultate, vor ca echipa să meargă în continuare, în Liga a II-a sau a III-a. Avem şansa noastră, vom juca în continuare”, a spus Florentin Petre, citat de sportarad.ro.

Ionuţ Popa: “Nu mă aşteptam la un aşa scor”

De partea cealaltă, directorul tehnic al arădenilor, Ionuţ Popa, se aştepta la un meci mai complicat în compania Forestei. „Nu mă aşteptam la un aşa scor. Mă gândeam că va fi un meci complicat pentru noi, căci ei îşi jucau ultima şansă. Am dat gol repede şi am prins încredere, după care au sosit şi celelalte pentru o victorie confortabilă. Echipa este salvată, cred că şi matematic, a ajuns la un golaveraj pozitiv. De la Foresta, poate doar Marius Matei a mai încercat să demonstreze că rămâne un fotbalist bun, în rest…”, a declarat Ionuţ Popa la finalul meciului de sâmbătă.

CS Mioveni – Chindia Târgovişte (mâine)

In runda viitoare, Foresta are un meci de totul s-au nimic, echipa suceveană urmând să înfruntă sâmbătă, pe stadionul Areni, formaţia Pandurii Târgu Jiu. (Dănuţ CHIDOVET. Foto: uta-arad.ro)

Novak Djokovic a fost ales Sportivul Anului 2023 la gala Premiilor Laureus. Lista câștigătorilor

Tenismanul sârb Novak Djokovic, liderul clasamentului ATP, a fost ales sportivul anului în cadrul celei …