Dorin Andrei Rusu a devenit dublu campion național indoor

Atletul de la CSM Dorna Vatra Dornei a cucerit aurul național în probele de 1.500 și 3.000 de metri, atât la seniori, cât și la tineret. Andrei Gag și Lenunța Burueană, ambii legitimați la CSU Suceava, au devenit campioni naționali în proba de aruncare a greutății

Dorin Rusu

Atleții cluburilor sucevene s-au întors cu un număr de 10 medalii de la Campionatele Naționale Indoor pentru seniori și tineret, competiție desfășurată la sfârșitul săp­­­­tămânii trecute, în sala “Lia Manoliu”, în prezența a peste 300 de sportivi de la 84 de cluburi.

Performerul delegației suce­ve­ne a fost de departe Dorin Andrei Rusu, care a devenit campion național în probele de 1.500 și 3.000 de metri, atât la seniori, cât și la tineret. Pe lângă cele patru medalii de aur, sportivul pregătit de Cristi Prâsneac la CSM Dorna Vatra Dornei a reușit și recorduri personale în ambele probe în care a alergat.

Aflat în plină pregătire pentru Campionatele Europene de la Belgrad, Andrei Gag (CSU Suceava) a cucerit aurul național în proba de aruncarea greutății, cu 19 metri și 39 de cen­trimetri. In aceiași pro­bă, Andrei Firfirică (CSU Su­ceava) a ob­ți­nut două medalii: bron­zul la seniori și argintul la tineret. Proba feminină de aruncare a gre­utății a fost dominată de Lenuța Burueană (CSU Su­­­­ceava), care, cu un rezultat de 15 metri și 58 de centimetri, a devenit campioană națio­nală indoor atât la se­niori, cât și la tineret.

Gabriela Andreea Doroftei, sportivă pregătită de Erzilia Tâm­pău la CSM Suceava, a cucerit medalia de bronz în proba de 3.000 de metri la categoria tineret. (Dă­nuț CHIDOVET)

Adăpost de animale incendiat intenționat la Marginea (FOTO, VIDEO)

Pompierii militari ai Detașamentului Rădăuți, împreună cu lucrătorii Serviciilor voluntare pentru situații de urgență Marginea …