Friday , March 29 2024

Canotorul sucevean Cosmin Pascari a devenit campion mondial

Sportivul de la CSM Suceava a cucerit ieri aurul mondial în proba masculină de patru rame din cadrul Campionatelor Mondiale pen­tru juniori și tineret ce au avut loc la Rotterdam (Olanda). Este a treia medalie obținută de canotorii suceveni la această competiție

Cosmin Pascari - campion mondial

Cosmin Pascari (foto dreapta) a cucerit medalia de aur la Campionatele Mondiale de canotaj pentru juniori și tineret ce s-au desfășurat pe parcursul săptămânii trecute la Rotterdam (Olanda). Sportivul pregătit la CSM Suceava de antrenorul Ioan Despa a devenit campion mondial alături de echipajul României în proba masculină de patru rame. Cosmin Pascari și colegii săi din barca “tricolorilor”, Stefan Berariu, Mihăiță Tigănescu și Constantin Hârgău au terminat finala de ieri cu timpul de 5 minute, 58 de secunde și 85 de sutimi, la mare distanță de celelalte ocupante ale podiumului Marea Bri­tanie (6:03:71) și Germania (6:09:30). Născut în comuna Păltinoasa, canotorul Cosmin Pascari (18 ani) a fost declarat cel mai bun sportiv al clubului CSM Suceava în 2015. A fost cea de-a treia medalii obți­nută de canotorii suceveni la Campio­natele Mondiale de la Rotterdam după medaliile de argint cucerite de Ioana Vrânceanu, în proba feminină de dublu vâsle, și Diana Mihai, în proba feminină de patru rame. (Dănuț CHIDOVET)

Puștan de 12 ani, filmat conducând un BMW prin Verești (VIDEO)

Miercuri dimineață, pe rețeaua  Facebook, pe pagina ”Suceava Fail”, a fost postată o înregistrare video …