Am luat bătaie, dar măcar nu ne-am mai făcut de râs: Foresta – FC Argeș: 0-2

Cu patru jucători noi în primul “11”, echipa suceveană a cedat ieri, pe stadionul Areni, în fața argeșenilor cu scorul de 0-2. Oaspeții și-au asigurat victoria prin golurile marcate de Raul Costin (‘25) și Năstăsie (‘50). Peste 1.500 de spectatori au ținut să asiste la primul meci de la venirea noilor investitori pe Areni. Foresta a rămas singura echipă fără niciun punct acumulat în patru etape

Liga2. Foresta - Arges (1)

Foresta a început să arate ca o echipă decentă de Liga a II-a prin prisma rezultatului înregistrat în prima rundă intermediară din acest sezon. Cu patru jucători noi în primul “11”, trupa antrenată de Florin Cristescu a cedat ieri, pe Areni, în fața formației FC Argeș, cu scorul de 0-2.

Jocul a curs înspre poarta suceveană încă din primele minute, dar tânărul Sebastian Bâlbă s-a opus cu succes deschiderii scorului, respingând mingea în bară la o lovitură liberă ­exe­­cutată de Raul Costin. Dirijată de ­ita­lianul Ma­sella și ghanezul Diallo, redută gazdelor a cedat în minutul 25, când argeșenii au beneficiat de un corner de pe partea dreaptă, mingea a ajuns în centrul careului, de unde același Raul Costin a înscris cu un șut la colțul lung.

De partea cealaltă, careul piteștean a fost tărâm interzis pentru jucătorii Fo­restei, care, într-o repriză întreagă au trimis un singur șut la poarta oaspeților, prin Bosânceanu.

S-a intrat cu 0-1 la pauză, în apla­uzele celor peste 1.500 de spectatori veniți să vadă ieri noua față a echipei locale de fotbal, după aducerea celor patru investitori pe Areni.Liga 2. Foresta - Arges (2)

FC Argeș a vrut să scape repede de orice emoții și a făcut-o la cinci minute de la reluarea jocului, când Năstăsie a profitat de o gafă a defensivei suce­vene și l-a învins pe Sebastian Bâlbă cu un șut puternic din marginea careului.

Nou-intratul Buhăescu a ratat apoi o ocazie monumentală, după o aruncare greșită a portarului sucevean, iar pe contre, Cerlincă a trimis mult peste țintă de la 25 de metri.

Coroamă a expediat primul și singurul șut pe spațiul porții adverse în ­mi­nutul 68, când Octavian Popescu, șomer de lux în meciul de ieri, a respins mingea cu greu în lateral.

In ultimul sfert de oră, David Andrei, Buhăescu și Ionuț Serban au trecut rând pe rând pe lângă golul trei, iar pe final, Foresta a ridicat spectatorii în picioare la câteva faze fixe pe care le-a avut în preajma careului oaspeților.

Foresta – FC Argeș s-a terminat 0-2. Formația suceveană a pierdut și al patrulea meci, dar nu s-a mai făcut de râs, așa cum s-a întâmplat în primele trei runde ale Ligii a II-a. Gruparea de pe Areni a predat ștafeta rușinii celor de la Stiința Miroslava, care au pierdut ieri, în Copou, cu 0-9.